Tatil döneminde boş zamanın değerlendirilmesi , verimli kullanımının önemi

 

         Sevgili anne-babalar; yorucu bir eğitim öğretim döneminden sonra çocuklarımız tatile girdi. Tatil sözcüğü akıllarda, dinlenme, eğlenme, oyun gibi aktiviteleri çağrıştırsa da, serbest zamanların değerlendirilmesinde dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır.

Tatil süresince çocuklarımızın zamanlarının büyük bölümünü eğlenme ve dinlenmeye ayırmaları en doğal haklarıdır. Ama eğlenme ve dinlenmeye ayıracakları zamanın planlanması günün daha verimli geçmesine yol açmaktadır.

Çocuklarımızın tatil süresince serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri bir kaç öneri aşağıda sunulmuştur:

1.Kitap Okumak : Çocukların tatil süresince hoşlandıkları kitapları okumaya zaman ayırmaları serbest zamanlarını eğlenerek ve öğrenerek geçirmelerini sağlayan en önemli etkinliktir. Seçilen kitapların eğlenceli ve onların ilgi alanları ile ilgili kitaplar olması çocuklarımızın daha istekli okumalarını sağlayacaktır.

            2.Sanat Etkinlikleri: Yaşlarına uygun sinema filmlerinin ve tiyatro oyunlarının seçilip, izlenmesi; hem çocuklarınızın görsel sanatlara dikkatini çekecek hem de serbest zamanlarının eğlenceli ve öğretici geçmesini sağlayacaktır.

            3.Bilgisayar Kullanımı ve televizyon: Çocuklarımızın tatil süresince en çok zaman geçirmek isteyecekleri araç, okul zamanında da olduğu gibi bilgisayar olacaktır. Gün geçmiyor ki bilgisayarın yararları ve zararları hakkında yeni bilgiler edinmeyelim. Bilinen odur ki; teknoloji çağında çocuklarımızın eğitiminde ve çağı yakalamasında bilgisayarın gerekliliği ve önemi büyüktür. Ancak bilgisayar başında geçirilen zamanın ayarlanması,seçilen oyunların içeriğine dikkat edilmesi göz ardı edilmemesi gereken noktalardır. Yapılan araştırmalar, bilgisayarda uzun süre oyun oynayan gelişim çağındaki çocuklarda gelişim bozukluğu meydana geldiğini göstermiştir. Ayrıca saatlerce bilgisayarda oyun oynayan çocuk hareketsiz kaldığından, gelişme çağında tepe kemik kitlesinin azalmasına yol açtığı ve ileride kemik kırılmalarına sebep olduğu belirlenmiştir. Bunların yanı sıra seçilen oyunların şiddet öğeleri içermeleri, çocuğun günlük yaşamında şiddete yönelmesine yol açmaktadır.

 Bilgisayar başında geçirilen zamanın sınırlandırılması, oyunların dikkatli seçilmesi ve bilgisayardan oyun dışında da yararlanmanın çocuğa anlatılması ile bilgisayarların çocuklarımız üzerindeki zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir.

            Çocuklarımızın bilgisayar gibi zaman geçirmekten hoşlandıkları bir başka araçta televizyondur. Televizyonun azının karar, çoğunun zarar olduğunu unutmayın.

 Seyrettikleri programlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.

 En çok izlediği programları birlikte izleyin.

 Sakıncalı bulduğunuz programları onun yanında izlemeyin.

 Uyku öncesi izleyeceği programlara özellikle dikkat edin, şiddet içerikli programlardan uzak tutunuz.

 Sonuç olarak; tatilde veya okul zamanında “daha üretken,daha mutlu ve konuşkan,daha sosyal çocuklara sahip olmak istiyorsanız, onlara günlük bir buçuk saatten fazla televizyon seyrettirmeyin.”

.

 

© 2015 CİHANGİR DÜZOVA İLKOKULU WEB PROJESİ —   YÖNETİM DANIŞMA: ERHAN CEYLANLI

İLETİŞİM TEL: 2323941

Untitled